1. Advisory Committee
S.No Name Designation
1 CA. Prakash Jung Thapa
Chairman
Coordinator
2 CA. Madan Krishna Sharma
Past Chairman
Member
3 CA. Pradeep Kumar Shrestha
Past Chairman
Member
4 CA. Narayan Bajaj
Past Chairman
Member
5 CA. Narendra Bhattarai
Past Chairman
Member
6 CA. Mahesh Khanal
Past Chairman
Member
 
2. Standard Development and Revision Technical Committee
S.No Name Designation
1 CA. Shashi Satyal Coordinator
2 CA. Chandra Kanta Bhandari Member
3 Mr. Ramesh Hamal Member
4 CA. Manish Raj Upreti Member
5 CA. Badri Kumar Guragain Member
6 CA. Binay Prakash Shrestha Member
7 CA. Bikesh Madhikarmi Member
 
3. NAS/NFRS Interpretation Committee
S.No Name Designation
1 CA. Pradeep Kumar Shrestha Coordinator
2 Mr. Dirgha Raj Mainali Member
3 CA. Prabin D. Joshi Member
4 CA. Arun Raut Member
5 CA. Man Mohan Raj Kafle Member
6 CA. Aman Uprety Member
7 CA. Nirdesh Shrestha Member
 
4. Capacity Development Committee
S.No Name Designation
1 CA. Arun Raut Coordinator
2 Mr. Krishna Pudasaini Member
3 Mr. Mahesh Baral Member
4 RA. Dol Prasad Dahal Member
5 CA. Kiran Kumar Khatri Member, Rep. ICAN
 
5. Audit Committee
S.No Name Designation
1 CA. Chandra Kanta Bhandari Coordinator
2 Mr. Krishna Pudasaini Member
3 CA. Manish Raj Upreti Member
 
6. Study and Research Committee
S.No Name Designation
1 CA. Prabin D. Joshi  Co-ordinator
2 Mr. Gyanendra Raj Ojha  Member
3 CA. Sanjay Kumar Sinha  Member
4 RA. Dol Psd Dahal  Member
5 CA. Jiban Shakya  Member
6 CA. Dipendra Subedi  Member
7 Dr. Achyut Gyawali  Member-Repr., TU
 
7. Budget Preparation Committee
S.No Name Designation
1 Mr. Krishna Pudasaini  Co-ordinator
2 CA. Manish Raj Upreti Member
3 CA. Badri Kumar Guragain Member
 
8. Strategy Plan Preparation Task Force
S.No Name Designation
1 CA. Prakash Jung Thapa  Co-ordinator
2 CA. Chandra Kanta Bhandari  Member
3 CA. Arun Raut  Member
 
9. Editorial Committee
S.No Name Designation
1 CA. Prakash Jung Thapa  Co-ordinator
2 CA. Sanjay Kumar Sinha  Member
3 CA. Arun Raut  Member
 
10. AOSSG Meeting Preparation Committee
S.No Name Designation
1 CA. Prakash Jung Thapa  Co-ordinator
2 CA. Narayan Bajaj Member
3 Mr. Gyanendra Raj Ojha  Member
4 Mr. Dirgha Raj Mainali  Member
5 Mr. Ramesh Hamal Member
6 CA. Sanjay Kumar Sinha  Member, Rep. ICAN
7 Mr. ….................. (Event Management Expert/Consultant) Member
 
11. Policy and Bylaws Preparation Committee
S.No Name Designation
1 Mr. Mahesh Baral  Co-ordinator
2 Mr. Gyanendra Raj Ojha  Member
3 CA. Badri Kumar Guragain Member
 
12. FAQ Preparation Task Force
S.No Name Designation
1 CA. Parakram Sharma Coordinator
2 CA. Bidur Luitel Member
3 CA. Pravin K. Karn Member
 
13. NFRS for SMEs 2017 Review and Amendment Sub-Committee
S.No Name Designation
1 CA. Binay Prakash Shrestha Coordinator
2 CA. Roshan Dahal Member
3 CA. Yechu Ratna Shakya Member
 
14. NAS for MEs 2018 Review and Amendment Sub-Committee
S.No Name Designation
1 CA. Manish Raj Upreti Coordinator
2 CA. Saugat Parajuli Member
3 RA. Shekhar Sitaula Member
 
15. NAS for NPOs 2018 Review and Amendment Sub-Committee
S.No Name Designation
1 CA. Bikesh Madhikarmi Coordinator
2 CA. Shankar Thapa Member
3 CA. Rakshya Shrestha Member
4. CA. Kishan Thapa Member